• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Uzmana Soru Sorun


 İsim 
 Mail 
 Konu 
 Mesaj    
 
 
 
          

Yazılan mesajlar

pakize (09/07/2019 09:20)
Konu : kekemelik
Mesaj : 5 yaşında bir oğlum var. yaklaşık 3 yaşında anlamlı konuşmaya başladı.ama sonrasında takılarak konuştuğunu farkettik.hala aynı durumda hatta daha da ilerliyor. çevresindeki arkadaşları tepki vermeye başladı.dinlemek istemiyorlar. çocuk psikiyatriden destek aldık tam tanı koyulmasa da hiperaktivite ve dikkat eksikliğinden şüphelendiler. 3 ay bazı tedbir ve önerileri uyguladıktan sonra tekrar görüşelim dediler ancak konuşmaya yönelik herhangi bir yönlendirme yapmadılar. cümleye balarken ilk kelimeleri 5 6 defa tekrar ediyor sonra cümleyi unutuyor ve vazgeçiyor. bir de harflerin yerini değiştirerek konuşuyor. kendine has kelimeleri var. dil terapisi için geç mi kaldık acaba?
"Merhaba, erken dönem kekemelik %4 ihtimalle görülmektedir. Kendiliğinden düzelme ihtimali yüksektir; ancak kalıcılık ihtimali de vardır. Değerlendirme yapılması ve değerlendirmeye göre yol haritası belirlenmesi gerekmektedir. Uzman bir dil ve konuşma terapistine başvurursanız size yardımcı olacaktır. "
Editör Notu
Ersay (26/06/2019 00:01)
Konu : Ses teli felci
Mesaj : Merhabalar
2 aydır sesim kısık doktorum ses teli Felci geçirmişsin dedi. Ses terapisti önerdi nasıl geçer Bilgi almak istiyorum teşekkürler
"Merhaba, ses teli felcinde sesin volümünü artıcı ve ses tellerinin kapanmasını sağlayıcı ses terapisi uygulamaları yapmaktayız. İletişime geçerseniz yardımcı olabiliriz. "
Editör Notu
Bilal (16/05/2019 13:17)
Konu : Pelteklık
Mesaj : Merhaha hocam ben 24 yaşındayım R harıfını y diye soyluyorum. Duzelırmı ya da ne kadar surer
"Merhaba, yapısal bir probleminiz yoksa düzelmektedir. Her yaşta /R/ sesi terapisi yapmakta ve olumlu sonuçlar almaktayız. Bununla birlikte terapi süresi de kişiden kişiye göre değişmektedir. "
Editör Notu
Yeter (07/04/2019 02:07)
Konu : Afazi tedavisi
Mesaj : Hocam kızkardesim 21 yaşında beynine pihti atmıştı 1bucuk sene önce afazi sorunu var kelimeleri tek tek söylüyor cümle kuramıyor napmamız gerekiyor
"Merhaba geçmiş olsun, afazi testiyle hangi dil fonksiyonlarının kayıp olduğu tespit edilmeli ve daha sonra eksik alanlara yönelik dil ve konuşma terapisi uygulanması gerekmektedir. "
Editör Notu
Esra K. (13/02/2019 19:50)
Konu : K harfinde telaffuz bozukluğu
Mesaj : Merhaba, 5 yaşında bir oğlum var.özellikle K harfinin telaffuzunda sıkıntı yaşıyor. Örneğin kek yerine tet diyor.ne yapmalıyım yada müdahale etmek için erken mi?
"Merhaba bahsettiğiniz problem sesletim problemidir ve terapiyle kısa zamanda halledilebilir. Çocuğunuz müdahale için uygun yaştadır. "
Editör Notu
SİBEL (18/09/2018 13:29)
Konu : kekemelik
Mesaj : Merhaba;
Benim yedi yaşında kızım var. Üç yıldır konuşurken kelimeleri uzatarak, takılarak konuşuyor. Özellikle heyecanlandığında daha yoğun yapıyor. Bol bol kitap okutmaya çalışıyoruz. kendiliğinden geçer dedik ama geçmedi. Şuan okulda kitap okumak istemiyor. Arkadaşları dalga geçtiği için. Ne yapabilirim acaba.
"Merhaba, konuşma terapistinden yardım almanız gerekmektedir. bulunduğunuz ildeki terapistlere www.dktd.org sitesinden ulaşabilirsiniz. "
Editör Notu
Işıl (06/05/2016 22:08)
Konu : Dil damak sesleri
Mesaj : Mrb benim 5 yasinda bir oğlum var dil damak seslerinde problem var mesela l sesisini y gibi çıkartıyor r sesini y gibi çıkartıyor ne yapmamızı önerirsiniz
"Merhaba sorunun terapiyle düzelmesi mümkündür. Uzman bir dil ve konuşma terapistine başvurmalısınız. Saygılar"
Editör Notu
R,s (05/05/2016 23:04)
Konu : R,s
Mesaj : Merhaba 29 yasindayim ve r ve s harflerini y ve ş diye konusuyorum, tedavi ile mumkunmu? Adana merkezdeyim, ne kadar zaman alir
"Merhaba, sorun sesletim sorunudur ve terapiyle düzelmesi mümkündür. Bizimle iletişime geçerseniz yardımcı olabiliriz. Saygılar."
Editör Notu
samet (14/04/2016 15:32)
Konu : r sesi
Mesaj : *merhaba ben r sesini söylemede problem yaşıyorum. patolojik bir sorunum yok sesletim sorunum var. günlük hayatımda sorun olmuyor ancak sınıf öğretmeni oldum yeni hem ses öğretimi hemde çocuklara olumsuz rol model olmamak için düzeltmek istiyorum. bu ne kadarlık bir süreçte düzelir? zor mudur? şimdiden teşekkür ederim.
"Merhaba Samet Bey, /r/ sesi problemi terapiyle düzelebilen bir problemdir. Toplam süre çok uzun olmayıp, kişiden kişiye göre değişmektedir. "
Editör Notu
Emin (04/04/2016 22:20)
Konu : Takılma
Mesaj : Iyi günler hocam oğlum 6 yaşında takılması 8-9aydır var zaten geç konustu ve r harfini söyleyemiyor yardımcı olurmusunuz
"Merhaba Emin Bey, bizimle telefonla irtibata geçerseniz yardımcı olabiliriz Saygılar"
Editör Notu
veysel (07/03/2016 08:50)
Konu : kelime hataları
Mesaj : merhaba hocam 6 yaşında bi oğlum var bir çok kelime içindeki harfi yanlış söylüyor örneğin;
yusuf yerine yuşuf
bırak yerine bıyak.... buna benzer hataları oluyor. yani o kadar aşrı derecede anlaşılmaz değil ama yinede sıkıntı oluyor. Daha 6 yaşında ilerde düzelir mi yoksa terapi ihtiyacı varmı ve terapiyle düzelecek bi durummu yani örnek vakalar da olumlu sonuçlar aldınızmı
"Merhaba Veysel Bey, yapılan bilimsel çalışmalarda Türk çocuklarında 6 yaşa kadar tüm seslerin tamamlanmış olması gerekmektedir. Dolayısıyla terapiye ihtiyacı var gibi görünüyor. Terapiyle düzelmesi mümkündür. Saygılar."
Editör Notu
leyla (06/03/2016 16:18)
Konu : rharfinisöyleyememe
Mesaj : merhabahocamkızım 2008 doğumlufakat r harfini söyleyemiyor.terapilerle düzelirmi
"Merhaba Leyla Hanım, çocuğunuzun yapısal bir problemi yoksa sorunun terapiyle düzelmesi mümkündür. Saygılar."
Editör Notu
Sadi (23/12/2015 20:22)
Konu : İnce ses
Mesaj : Merhaba hocam ben 33yaşındayım sesim çok ince çıkıyor bi ortama girmek istemiyorum girsem konuşamıyorum konuşsam utanıyorum tlfnlara bakamıyorum psikolojimi bozdu benim daha önce balcalıya gitmiştim terapi göreceksiniz demişti ona vaktim yok 1ay bunun ameliyat ile olmazmı acaba yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
"Merhaba sorunun çözümü birkaç seanslık terapiyle mümkündür. İletişime geçerseniz yardımcı olabiliriz. Saygılar"
Editör Notu
Gönül (23/12/2015 14:32)
Konu : konuşma bozukluğu
Mesaj : merhabalar hocam 4.5 yaşında oğlum var. ama bir kaç kelime söyleyebiliyor. cümle kuramıyor. doktora götürdüm zihinsel bir problemi yok dedi. kreşe gönder sosyalleşsin dedi. altı aydır kreşe gidiyor. ama sadece yeni bir kaç kelime daha söyleyebiliyor hala cümle kuramıyor. bu konu ile ilgili sizden destek almak istiyorum.
"Merhaba Gönül Hanım, çocuğunuzda bir gecikme söz konusu gibi görülüyor. İletişime geçerseniz detaylı değerlendirme sonrası bir yol haritası çizebiliriz. Saygılar. "
Editör Notu
yasemin adanalı (13/12/2015 08:39)
Konu : kekeme
Mesaj : Merhaba benim 30 aylık bir oğlum var ve 3-4 aydır kekemelik oluştu.Tedavi edilirmi sizinle iletişime geçmemiz için erkenmi
"Merhaba Yasemin Hanım, 2-5 yaş arası çocuklara uyguladığımız terapi yöntemi var; ancak çocuğunuza terapi yapmak için erken mi veya çocuğunuz terapiye uygun mu gibi sorulara cevap verebilmek için detaylı değerlendirme ve risk analizi yapmak gerekmektedir. İletişime geçerseniz yardımcı olabiliriz. Saygılar. "
Editör Notu
hanım (26/08/2015 12:33)
Konu : çocuğum konuşmuyor
Mesaj : merhaba hocam benim oğlum 3 yaşında doğarken kalbi durdu gelişim geriliği var konuşamıyor ne yapabiliriz sizin yanınıza getirmek istiyoruz ne yapmamız gerekiyor bize yardımcı olabilirmisiniz tedaviniz hakkında bilgi verebilirmisiniz
"Merhaba Büşra Hanım, Öncelikle çocuğunuzu detaylı değerlendirmemiz gerekiyor. Dil gelişim testi ve informal değerlendirmeyle, çocuğunuzun dil gelişimi açısından hangi seviyede olduğunu, yaşıtlarına göre bir sapma olup olmadığını belirliyoruz. Dil ve konuşma açısından bir sapma varsa eksik alanlara yönelik çalışmalar yapıyoruz.Saygılar"
Editör Notu
veysel (25/08/2015 11:01)
Konu : kekemelik
Mesaj : 10 yaşında oğlumda kekemelik var ayrıca hiperaktif bir çocuk. bunun için nasıl bir tedavi yöntemine başvurmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.
"Merhaba Veysel Bey, Okul çağı çocuklarda Kekemeliğin Biçimlendirilmesi ve Modifikasyonu yöntemini kullanmaktayız. Oldukça etkili , başarılı ve bilimsel bir yöntemdir. Uzman bir dil ve konuşma terapistine başvurursanız size yardımcı olabilir. Saygılar"
Editör Notu
cerennur (23/08/2015 21:03)
Konu : akıcı net bir şekilde konuşamıyorum
Mesaj : Merhaba hocam.Benim sorunum Kelimeleri akıcıbir şekilde söyleyemiyorum.Akıcı net bir şekilde konuşamıyorum.Çok hızlı konuşuyorum,konuşurken de çok heyacan yapıyorum.Bu konuda bana yardım edermisiniz.Acaba Yalova''''dan cevap yazıyorum.Şimdiden teşekürler
"Merhaba Ceren Hanım, Size en yakın terapiste www.dkbud.org sitesinden ulaşabilirsiniz. Saygılar"
Editör Notu
Osman (19/08/2015 21:56)
Konu : Kekemelik
Mesaj : Şanlıurfa'da Oturuyoruz Hocam En yakın merkez nerede acaba ?
"Merhaba Osman Bey, Konuşma terapisti olan illerden Urfa'ya en yakın yer şu an için Adana. Saygılar "
Editör Notu
Osman (19/08/2015 21:52)
Konu : Kekemelik
Mesaj : Selam Hocam Kardeşim 9 Yaşında ve Kekemelik sorunu var konuşurken Çok zorlanıyor Acaba Bi çözümü varmıdır ?
"Merhaba Osman Bey, Kekemeliğin terapiyle kontrol altına alınması mümkündür. Saygılar"
Editör Notu
 1